Jsou mladí. Ale Alzheimerova nemoc je zaujala.

27.9.2017

V pátek 22. září navštívili žáci 9. ročníku Benešovy základní školy v Plzni náš domov pro seniory.

Na 21. září totiž připadá Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, a tak si zaměstnanci připravili pro žáky zajímavý program. „Staniční sestra Eva Šplíchalová povyprávěla žákům o této zákeřné nemoci – o jejích stádiích, o tom, jak Alzheimer ovlivní život celé rodiny, i o tom, jak se má člověk k takto nemocným lidem chovat. Bylo vidět, že žáky téma hodně zaujalo a že o tom, co zaznělo, přemýšlejí,“ popisuje aktivizační pracovnice Kačka Milá.

Aktivizační tým pak žákům promítl fotografie a videa z akcí, které pro seniory připravují. V plzeňském domově se toho děje hodně – chodí se na vycházky, připravují se taneční vystoupení, senioři se věnují výtvarným či rukodělným pracím, užívají si různých společenských akcí. „Ty fotografie a videa zaujaly deváťáky nejvíc – to už vyplývá z toho, že žijeme v digitalizované době a mladí lidé jsou na tento způsob získávání informací zvyklí z internetu,“ usmívá se aktivizační Kuba Helma. A dodává, že je rád, že mohli mladým lidem ukázat, jak i v domově pro seniory lze klientům zajistit plnohodnotný, důstojný a zajímavý život se spoustou aktivit.

„To, co člověk vidí na vlastní oči, si zapamatuje nejlépe – proto jsme žáky vzali i na prohlídku našeho domova. Pak mezi ně přišly naše klientky a žáci si pro ně připravili na oplátku krátkou videoprohlídku jejich školy. „Do této školy jsem taky chodila, ale to bylo ještě za protektorátu. A jak se dívám na ty záběry, změnilo se tam snad vše,“ vzpomínala klientka Jana Zoubková. Všechny seniorky měly radost, že mládeži chutnalo občerstvení, které jim vlastnoručně upekly – domácí perník s čokoládou a kokosem a domácí limonády. „I dárek, který od nás žáci dostali na závěr, dělali samozřejmě naše seniorky během aktivizace. A tak si jako upomínku od nás odnesli domácí mýdlo,“ dodává aktivizační Káťa Ozimá.

Více fotografií si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

<- zpět

Podívejte se na video o Alzheimerově chorobě

 Přehrát video

Pro koho jsou naše služby určeny

  • Osoby, které pro trvalé změny zdravotního stavu potřebují nepřetržitou komplexní péči.
  • Osoby trpící běžnými onemocněními vyššího věku.
  • Osoby trpící demencí.                                         
  • Osoby, které se cítí osamoceny a izolovány od okolního světa.

Získat více informací