Oslava jako v pětihvězdičkovém hotelu

4.10.2017

Poslední středu v září se v našem plzeňském domově slavily narozeniny Panen a Vah – tedy klientů narozených v září.

A možná ani v pětihvězdičkovém hotelu by vše na oslavu nenachystali tak, jako to zvládli senioři s aktivizačními pracovníky Kubou, Kačkou a Káťou. Klientky se vrhly na několik druhů sýrů – krájely a zdobily, ale také pekly slaný francouzský koláč quiche. Kuba mehzitím leštil sklenice na víno jako profesionální číšník… Když bylo vše perfektně připraveno, přišel i vzácný host: Michaela Trnková s ochutnávkou francouzských a italských vín.

Začalo se samozřejmě přáním sedmi oslavencům. To „nejkulatější“ přání bylo pro Marii Starostovou, která oslavila své 90. narozeniny. Z krásné kytice slunečnic byla velmi dojatá. A pak dostala slovo Michaela Trnková, majitelka gurmetského obchodu MIDARO Gurmet, kde prodávají italské a francouzské speciality a vína z těchto zemí. „Bylo to vlastně krásné propojení oslavy narozenin s Křeslem pro hosta. Pravdou je, že paní Trnková si sezení v křesle moc neužila, zato naše klienty obohatila o zajímavé informace o výrobě vína a jeho odrůdách, které se pěstují ve Francii a Itálii,“ popisuje aktivizační pracovník Jakub Helma.

A jaká vína z ochutnávky měla největší úspěch? „Celkově klientům chutnala více bílá vína, zejména první v degustačním pořádku, jelikož šlo o lehké suché víno,“ usmívá se Kuba. Dodává, že tu lehkost už naznačoval název vína z jihozápadní Francie Colombelle, který je odvozen od „holubice“. Druhé francouzské víno, Soleil Gascon, tedy Gaskoňské slunce, už bylo trochu těžší – možná proto, že šlo o pozdní sběr. Klient Oldřich Smolík byl velice překvapen, jak byla tato bílá vína dobrá: „Celý život jsem byl zvyklý pít červená vína, hlavně Býčí krev, a musím uznat, že to první nemá chybu. Můžu si tu u paní kopit celou lahvinku?“

Červená vína se pak samozřejmě ochutnávala také, jak francouzské, tak italské. To přinesla Michaela Trnková speciálně své nejoblíbenější – I MURI Primitivo di Puglia IGP. Název sice složitější, o to lahodnější chuť! A to vše se chuťově krásně snoubilo jak s nachystanými sýrovými mísami a slaným koláčem quiche, tak s pravou italskou mortadelou, kterou paní Trnková přinesla klientům – a ti si na ní moc pochutnali.

Více fotografií si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

<- zpět

Podívejte se na video o Alzheimerově chorobě

 Přehrát video

Pro koho jsou naše služby určeny

  • Osoby, které pro trvalé změny zdravotního stavu potřebují nepřetržitou komplexní péči.
  • Osoby trpící běžnými onemocněními vyššího věku.
  • Osoby trpící demencí.                                         
  • Osoby, které se cítí osamoceny a izolovány od okolního světa.

Získat více informací